piątek, 12 lipca 2013

WIZYTA W SALONIE LINGERIA


Bielizna jest równoprawną częścią garderoby, a ja jestem jej wielką kolekcjonerką. Właściwie mogłabym założyć kolejny blog ze stylizacjami bieliźnianymi, ale mój ekshibicjonizm nie sięga tak daleko. Jakiś czas temu zostałam zaproszona do sklepu Lingeria. Była to moja druga wizyta w tym miejscu. Dla niezaznajomionych z tematem, wspomnę tylko, że Lingeria jest jednym z nielicznych salonów skupiającym swoją działalność wokół profesjonalnego brafittingu, czyli doboru prawidłowego rozmiaru biustonosza. Klientki, które nie mają możliwości skorzystania z porad brafitterki w salonie w Gdańsku lub Gdyni, mogą zwrócić się do niej telefonicznie lub drogą mailową. Każda klientka bez względu na wielkość biustu znajdzie odpowiedni rozmiar: szczupłe kobiety - obwody 60 i 65, a posiadaczki większych biustów - miseczki od D do K. Oprócz pomocy w doborze odpowiedniego kształtu i rozmiaru, w salonie czekają na nas modele luksusowych marek, bogate w detale, wykonane z dobrych jakościowo tkanin. Informacji na ten temat szukajcie na blogu oraz stronie Lingerii. Tymczasem ja mam dla Was garść ciekawostek dotyczących biustonoszy, które przygotowałam razem z paniami z salonu. Jestem pewna, że część z nich może Was zaskoczyć.


1. Pierwszy biustonosz powstał w V w. p.n.e., w starożytnej Grecji, gdzie noszony był przez kobiety uprawiające sporty, które narzekały na bolesność biustu podczas jego ruchu.
 

2. Każda kobieta powinna mieć w szafie co najmniej 3 biustonosze: Podczas kiedy pierwszy nosi, drugi odpoczywa, trzeci pierze. Biustonosz, który odpoczywa? Owszem! To jego czas na regenerację mikrowłókien odpowiedzialnych za napięcie obwodu.
 

3. Każda kobieta powinna uprawiać sport wyłącznie w biustonoszu sportowym, aby zapobiec wstrząsom piersi osłabiających znacząco kondycję biustu. Ten podczas kilkunastominutowego joggingu porusza się z góry na dół, z przodu do tyłu, i z boku na bok podskakując nawet o 20 cm, przy czym pokonuję dystans od kilkudziesięciu do kilkuset metrów.
 

4. Zbyt luźny biustonosz pogarsza kondycję biustu doprowadzając do rozciągnięcia dwóch grup więzadeł w kobiecych piersiach, nazywanych więzadłami Coopera. Odpowiednio ściśliwy biustonosz nie tylko dba o kondycję piersi, ale znacząco ją poprawia.

5. Idealnie dopasowane miseczki biustonosza potrafią powiększyć piersi o około rozmiar w przeciągu trzech miesięcy do pół roku noszenia. Wiąże się to z procesem określanym migracją tkanki piersi.

6. Pierwsze odpowiedniki współczesnych biustonoszy tworzone były przez mężczyzn (!) Najdziwniejszy z nich przybrał formę dwóch sitek do herbaty, z fiszbiną w kształcie litery „o”.
 

7. Jeśli już mowa o mężczyznach, ci wybierający biustonosze dla swoich kobiet najczęściej określają wielkość potrzebnych miseczek wyrażeniami owocowo-warzywnymi. Piersi wybranek nazywają: pomarańczami, cytrynami, melonami. Twierdzą, że są specjalistami w kupowaniu „na oko”.
 

8. Ponad 80% Polek nosi źle dobrany rozmiar biustonosza: najczęściej wybierają za luźne obwody i za małe miseczki. Najpopularniejszym źle dopasowanym rozmiarem w Polsce jest rozmiar 75B.
 

9. Większość kobiet posiada małą, bądź dużą asymetrię w wielkości piersi. Zazwyczaj lewa pierś jest większa od prawej. Wielkość miseczek powinna być dobierana do większej piersi.
 

10. Rozmiar D nie oznacza dużej miseczki. Głębokość miski D rośnie wraz w wielkością obwodu np. miska w 65D jest taka sama, jak w rozmiarze 70C. 


11. Na takiej samej zasadzie dobieramy stroje kąpielowe – miseczka zawsze musi być idealnie dopasowana nawet na plaży.

12. Przy zakupie biustonosza powinno dbać się o to, by haftki obwodu były zapięte w pierwszym, ewentualnie środkowym rzędzie. Dzięki tej zasadzie, kiedy biustonosz się rozejdzie, przepinając się rząd dalej można będzie dłużej się nim cieszyć.

13. Jeżeli chcemy ukryć bieliznę pod białą bluzką, czy koszulą należy wybierać biustonosze cieliste, lub w pudrowym różu, aby możliwie najbardziej zbliżyć jego odcień do skóry. Biały biustonosz będzie zawsze widocznie odcinał się od kobiecego ciała.

14. Do każdego typu dekoltu potrzebujemy różnych krojów biustonoszy: do dekoltów w serek konstrukcji „plunge”, do szerokich i okrągłych dekoltów konstrukcji „balconette”, do zabudowanych dekoltów konstrukcji „full-cup”. 

15. Istnieją specjalne środki piorące do biustonoszy, zapobiegające rozciąganiu się materiałów, z których zostały wykonane.


 Adresy sklepów stacjonarnych salonu Lingeria:
Gdynia, ul. Żwirki i Wigury 8
Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Dmowskiego 5

http://www.lingeria.com.pl/

Fot.: Anna Matusewicz, ja